A böjti időszakot követően Húsvétkor – is – több családban bontottak egy üveg „jó” bort. Figyel arra, amikor az üzletben bort választ, hogy milyen jelzés szerepel a bor cimkéjén és mit jelent? Ha választunk, érdemes ezekkel a jelzésekkel tisztában lenni, hogy ár-érték arányban és minőség szempontjából a legjobb bort válasszuk az ünnepi asztalra és a hétköznapokban is. Kötelezően feltüntetendő jelölés ugyanis a címkéken a bor eredetvédelmi kategóriája, ami 3 féle lehet: OEM, OFJ és FN. Ez a bor minőségéről sokat elárul!
OEM- oltalom alatt álló eredetmegjelöléssel ellátott bor
Ennél a kategóriánál a bornak a címkén meghatározott földrajzi területről kell teljes egészében, 100%-ban származnia. Jelenleg hazánkban 33 oltalom alatt álló földrajzi megjelölés létezik, pl: Badacsony, Balaton, Eger, Etyek-Buda, Nagy-Somlói,Sopron, Szekszárd, Tihany, Tokaj, Tolna, Villány, Zala. Ez a korábbi minőségi és eredetvédett borok megjelölésére szolgál, röviden úgy írhatnánk le, hogy ezek a védett eredetű minőségi borok. A legfőbb kitétel, hogy a természetes alkoholtartalomnak el kell érni a 9%-ot, a savtartalomnak pedig a 3,5 g/liter értéket, s a bor kizárólag Vitis Vinifera -ból, tehát a hagyományos európai borszőlőből kell készülnie, valamint a terméshozam nem haladhatja meg a hektáronkénti 100 hektolitert.
– OFJ – oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel ellátott bor
Itt szintén fontos a földrajzi megjelölés, de ennél a kategóriánál a bor minimum 85%-a kell, hogy megjelölt földrajzi területről származzon és a bor Vitis Vinifera-ból, illetve annak egyéb Vitis nemzetségéből származó házasításából kell készülnie. Az alkoholtartalom minimálisan 8%, a savtartalom minimum 3,5g/liter, illetve a terméshozam maximálisan 120 hektoliter lehet hektáronként. Ez a kategória a tájborokat fedi le. Az OFJ földrajzi kategóriái a következők: Felső-magyarországi, Nyugat-dunántúli, Alföldi, Balatonmelléki, Tisza melléki, Tisza völgyi, Zempléni, Dél-alföldi, Dél-dunántúli, Duna melléki, Dunántúli, Duna-Tisza közi, Észak-dunántúli.
-FN -földrajzi jelzés nélküli bor
Ezek a borok az ország bármely szőlőterületéről, szabályos ültetvényéről, fajtamegkötés és hozamkorlát nélkül előállíthatóak. Az alkoholtartalma el kell, hogy érje a 7,5%-ot, (amit aztán a törvényben engedett módon 1,5 %-al cukorral javítani lehet), a savtartalma a literenkénti 3,5 grammot. Bizonyos feltételek mellett a pincészet neve, márkanév, a fajta és az évjárat is feltüntethető az FN boroknál is, de a földrajzi megjelölés nem. Ez a kategória vonatkozik a korábbi asztali bor megjelölésre.
A blogcikk tájékoztató jelleggel készült, nem minősül egyedi ügyre alkalmazható hivatalos jogi véleménynek vagy jogi állásfoglalásnak. Az ügyvédi iroda a jelen blogcikk egyedi ügyben történő felhasználásáért a jogi felelősségét kizárja. Kép forrása: canva.com
