A szolgalmi jogok keletkezésével- melyek közé tartozik pl. az átjárási jog is – már több bejegyzésben foglalkoztunk.
Amennyiben egy ingatlan tulajdonosa nem kívánja engedni, hogy a szomszéd a továbbiakban átjárjon a telkén, a szolgalmi jogot meg kell és meg is lehet szüntetni. Hogyan?
MIKOR ÉS HOGYAN SZŰNHET MEG A SZOLGALOM?
A „RENDELTETÉSSZERŰ HASZNÁLAT” HIÁNYA
Amennyiben az egyik fél meg kívánja szünteti a szolgalmat több lehetősége is van. Amennyiben a másik fél ebben partner, közösen kérhetik a szolgalmi jog törlését. Ha a másik fél ehhez önként nem járul hozzá, a bíróság dönt a kérdésben.
A bíróság a telki szolgalmat megszüntetheti, ha az ingatlan rendeltetésszerű használatához már nem szükséges a szolgalmi jog gyakorlása. Ilyen eset például, ha korábban a jogosult ingatlana nem volt összekötve közúttal, ezért a szomszéd telkén történő átjárást kellett biztosítani. Ha időközben már létesült közút a jogosult ingatlanához, a korábban a megközelíthetőség miatt bejegyzett szolgalmi jogra már nincs szükség. Azt, hogy a rendeltetésszerű használathoz van-e szükség a szolgalmi jog gyakorlására, a bíróság vizsgálja. Nagyban függ ez attól, hogy jogszabály erejénél fogva jött létre a szolalom vagy szerződés hozta létre és ott ennek mi volt a célja, tartalma.
HA NEM GYAKOROLJÁK A SZOLGALMAT
A szolgalom megszűnésének másik esete, ha a jogosult – bár ez módjában állt – tizenöt éven át nem gyakorolta vagy eltűrte, hogy a szolgalom gyakorlásában akadályozzák.
Ké pforrás: canva.com