Van elővásárlási joga a tulajdonostársnak árverés esetén a másik tulajdonos hányadára? -merül fel gyakran a kérdés. Elővásárlási joga nincs, ám előárverezési joga igen!
AZ ELŐÁRVEREZÉSI JOG LÉNYEGE
Előárverezési jog gyakorlása esetén, a végrehajtás alatt álló dologra, ingatlanra, üzletrészre stb. annak, akinek egyébként is elővásárlási joga van, előárverezési joga keletkezik.
Ennek a leggyakoribb esete, ha tulajdonostárs kívánja megvásárolni a végrehajtás alá eső ingatlant.
Az előárverezésre jogosultat az árverésen az árverező jogállása illeti meg, az árverésen árverezőként is részt vehet emellett valamennyi vételi ajánlat vonatkozásában az árverés befejezéséig a legmagasabb, érvényes vételi ajánlattal megegyező összegű vételi ajánlat tételével gyakorolhatja előárverezési jogát. Ha az előárverezésre jogosult a végrehajtóhoz intézett nyilatkozatában a vételi ajánlat tartalmát magáévá teszi és az árverés befejezéséig nem érkezik magasabb, érvényes vételi ajánlat, az előárverezésre jogosultat a legtöbbet felajánló árverező jogállása illeti meg.
TÖBB ELŐÁRVEREZÉSRE JOGOSULT
Ha az árverésen több előárverezésre jogosult vesz részt és az egyikük a legmagasabb összegű, érvényes vételi ajánlat vonatkozásában gyakorolja előárverezési jogát, a többi előárverezésre jogosult ugyanezen összegű vételi ajánlat vonatkozásában előárverezési jogot már nem gyakorolhat, kizárólag magasabb összegű vételi ajánlatot tehet.
IGAZOLÁS
Ha tulajdonostárs kíván előárverezési jogot gyakorolni, e jogát ingatlan vonatkozásában kizárólag tulajdoni lappal, úszólétesítmények vonatkozásában lajstromozási okmánnyal, légi járművek esetén lajstromozási bizonyítvánnyal, egyéb lefoglalt ingó vagyontárgy vonatkozásában pedig kizárólag a végrehajtási igényperben hozott – igénykeresetnek helyt adó – jogerős bírósági határozattal igazolhatja.
Fotó: canva.com
