Amikor valaki használt lakást vagy házat vásárol, előfordulhat, hogy csak a vásárlás után veszi észre annak hibáit. Biztosan mindenki hallott már olyan esetről, hogy a vevő a kulcs átadás után észleli, hogy a szépen elrendezett bútorok mögött felvizesedik a fal vagy beázik a tető …
Ki felel ilyenkor a hibáért?
A hatályos Polgári Törvénykönyv szabályait kell irányadónak kell tekinteni ingatlan adásvételnél is. E szerint az eladó hibásan teljesít és élhet így a vevő szavatossági igénnyel, ha az adásvételkor az ingatlan nem felel meg a szerződésben vagy jogszabályban megállapított minőségi követelményeknek. Ez alól kivételt jelent, ha a vevő a szerződés megkötésekor ismerte az ingatlan hibát, vagy azt ismernie kellett azokat.
Mit jelent az “ismerte” vagy “ismernie kellett”?
A Kúria elvi bírósági határozatban foglalkozott ezzel a kérdéssel.
Az ismert hibák körébe azok a hibák tartoznak, amelyekről a jogosultnak a szerződéskötéskor ténylegesen tudomása volt. Tehát, pl. a vevő látta, hogy a padláson a fa gerendák cserére szorulnak szuvasodás miatt, vagy ázik a pince és szigetelni kell, akkor ezek ismert hibának minősülnek.
Mikor kell ismernie a vevőnek az ingatlan hibáit?
Ilyen esetek, ha a hiba egyszerű észleléssel is megállapítható, vagy a szerződéskötés körülményei, illetőleg a dolog életkora, állapota és használtsági foka alapján egyébként számításba kell venni. Tehát ha valaki egy 50 éves épületet vásárolt, akkor ott valószínűleg vízszigetelésre van szükség. Hibák, amelyek fennállása, illetve jelentkezése a ténylegesen ismert, illetve a nyílt hibákra tekintettel a szerződéskötéskor alappal feltételezhető, előrelátható.
A blogcikk tájékoztató jelleggel készült, nem minősül egyedi ügyre alkalmazható hivatalos jogi véleménynek vagy jogi állásfoglalásnak. Az ügyvédi iroda a jelen blogcikk egyedi ügyben történő felhasználásáért a jogi felelősségét kizárja.