Sok konfliktus forrása, hogy a vitában álló felek nem tudnak kommunikálni egymással és azt érzik, a másik fél nem hallgatja meg őket. „Oda se figyel arra, amit mondok!” – hangzik el sokszor és ez gyakran a kommunikáció megszűnésével jár kézen fogva.
A HALLGATÁS EREDMÉNYE
A hallgatás eredménye gyakran az, hogy a felek nem tudják egymással megosztani az igazi problémáikat és annak gyökerét nem tudják sem megtalálni, sem kigyomlálni.
A PER A MEGOLDÁS?
Sokszor azért indít egyik vagy másik konfliktusban levő fél pert, mert az gondolja, majd a bíró meghallgatja, majd kiderül, hogy neki volt igaza, majd a perben elmondhatja a véleményét a vitáról, illetve a másik félről. Azt kell mondjam erre nem a per a legmegfelelőbb megoldás. A perben is van lehetőség a tárgyaláson a személyes előadásra, de nyilván jogi keretek között és a releváns tények vonatkozásában. A peres eljárás nem feltétlenül biztosít a bírónak elegendő eszközt ahhoz, hogy a konfliktust megoldja a probléma gyökerét feltárja, hanem célja, hogy a jogvitát eldöntse.
MEDIÁCIÓ
A mediációs eljárásban nem a vita eldöntése, hanem a konfliktus feloldása a cél. Nyilván az ellentétek megmaradnak, nem lehet cél a teljes békülés, de a valós probléma okát nagyobb eséllyel lehet a mediáció során feltárni. Erre itt több idő áll rendelkezésre, illetve a mediátor más, több pszihológiai és coaching eszközt tud használni, mint a bíró. Így pedig nagyobb eséllyel lehet egy mindkét félnek megfelelő “win-win” megállapodást kötni.
