Bizonyára többször találkozunk a mediáció, közvetítés fogalmakkal. Válás, gyerekelhelyezés, szomszédjogi jogviták, cég tulajdonosok közti vita… Mi jut eszünkbe először erről? Hosszú, költséges, idegörlő peres eljárás? A mediációnak éppen az a célja, hogy ez elkerülhető legyen.
A mediáció/ mediátor szavak a “mediare” szóból erednek, melynek jelentése: középen állni, egyeztetni, közbenjárni, közvetíteni, békéltetni. A szó jelentései tükrözik a mediáció és a mediátor szerepét.
KONFLIKTUS
A mediáció konfliktushelyzetben jön szóba. A mediáció módszerének célja, hogy két vagy több fél vitájában, a konfliktusban állók beleegyezésével egy semleges, harmadik fél (mediátor) jár közben. Egy konfliktus esetén sokszor a felek nem tudnak megfelelően kommunikálni, vagy akár a kommunikáció teljesen meg is szakad.
A mediátor feladata, hogy tisztázza a konfliktust, segítse a kommunikációt, segítse egymás szempontjainak megismerését és a felek számára konszenzusos megoldást találjon a konfliktus feloldására. Ezzel segíti a vitás felek közt felmerült problémák megoldását, kapcsolatuk rendezését.
MEDIÁTOR
A mediáció céljainak megvalósítását egy független és pártatlan, semleges személy, a mediátor segíti.
A mediátor nem dönti el, hogy kinek van igaza, hanem segít, hogy minden fél számára elfogadható megoldást találjanak a felek.
A közvetítés nem a mediáció szó magyar fordítása, a mediáció módszerének jogi jellegű eljárásokban való alkalmazását jelenti.
A jövőben több, mediációval kapcsolatos blog bejegyzést is közzéteszünk, hogy minél többen megismerhessék és használják a mediáció módszerét.