Az Országgyűlés 2023.május 23-án elfogadta a panaszokról, a közérdekű bejelentésekről, valamint a visszaélések bejelentésével összefüggő szabályokról szóló törvényt, egy korábbi jogszabályt vált fel.
A törvény lényege, hogy lehetőség lesz a munkahelyi visszaélések, szabálytalanságok névvel vagy névtelenül történő bejelentésére.
MIT LEHET BEJELENTENI?
A közérdekű bejelentő olyan cselekményekkel kapcsolatban tehet bejelentést, melyekben össztársadalmi érdekeket sértő cselekmények történnek, így bármely jogellenes vagy jogellenesnek feltételezett cselekmény vagy mulasztás bejelentésére van mód. Ilyen lehet pl. például a közbeszerzési eljárások során tapasztalt visszaélés, a szakmai titoktartás elmulasztása, fogyasztóvédelmi vagy környezetvédelmi szabálysértés, vagy a munkáltató belső szabályzatában jogellenesnek minősített magatartások is.
KI TEHET BEJELENTÉST?
A munkavállalókon kívül a cég tulajdonosa, felügyelőbizottsági tagja, alvállalkozója, beszállítója, gyakornoka, önkéntese, és az is tehet bejelentést, akinek a foglalkoztatóval az ilyen jellegű kapcsolata már megszűnt, vagy akinek ilyen kapcsolat létesítésére irányuló eljárása még csak folyamatban van.
KIKNEK KELL LÉTREHOZNI?
A 50 vagy annál több munkavállalót foglalkoztató munkáltatóknak kell a visszaélést bejelentő rendszer létrehozniuk. A foglalkoztatottak létszámától függetlenül ez ugyanúgy vonatkozik a pénzmosás elleni törvény hatálya alá eső szervezetekre is – a hitelintézetekre, pénzügyi szolgáltatókra, ügyvédekre ingatlanügylettel kapcsolatos vagy könyvvizsgálói, adószakértői tevékenységet végzőkre, illetve az állami szervekre vagy helyi önkormányzatokra.
A belső visszaélés-bejelentési rendszert főszabály szerint valamennyi közszférában működő jogalanynak is létre kell hoznia, bizonyos mentesülésekkel.
A munkáltató dönthet úgy, hogy a beérkező bejelentéseket belsőleg kezeli, vagy bevonhat egy pártatlan, külső személyt/szervezetet is.