MIT ÉRDEMES VIZSGÁLNI? MIK A KORLÁTAI AZ ENGEDMÉNYEZÉSNEK?
ENGEDMÉNYEZNI nem csak pénzkövetelést lehet, hanem nem pénzbeli követelés átruházására is van mód, pl. Ingó dolog kiadására vonatkozó követelés is átruházható. Emellett történhet visszterhesen, ellenérték fejében vagy ingyenesen is.
Egy követelés csak akkor engedményezhető, ha már létezik az a jogviszony, amelyből a követelés fakad. Azonban a jogviszony fennállása mellett jövőbeni, tehát a jövőben lejáró követelés is engedményezhető. Nem engedményezhetők azonban olyan követelések, amelyek a jogosult személyéhez kötődnek. Nem kizárt ugyanakkor, hogy a jogosult és a kötelezett előzetesen megállapodjanak egymással, hogy a követelés nem ruházható át, vagy az átruházáshoz a kötelezett engedélye is szükséges.
Az engedményezett követelést mindig a kötelezett, a jogcím, az összeg és az esedékesség megjelölésével vagy egyéb olyan módon kell meghatározni, amely az engedményezés időpontjában, jövőbeli követelések esetén legkésőbb a követelés létrejöttekor az engedményezett követelést azonosíthatóvá teszi.
A blogcikk tájékoztató jelleggel készült, nem minősül egyedi ügyre alkalmazható hivatalos jogi véleménynek vagy jogi állásfoglalásnak. Az ügyvédi iroda a jelen blogcikk egyedi ügyben történő felhasználásáért a jogi felelősségét kizárja. Kép forrás: canva.com