Cégek patthelyzetben 

Avagy váratlan haláleset egy cégben 

Előre kell gondolkodni… 

Az sokszor eszünkbe jut, hogy végrendelkezzünk magánszemélyként a vagyonunkról és rendezzük annak sorsát halálunk esetére. Amennyiben Ön cég vezetője vagy tagja, akkor még nagyobb előrelátással kell rendeznie halála esetére az ügyeit. 

Sajnos gyakran előfordul, hogy egy cég vezetője vagy tagja elhalálozik és a család a haláleset után nem csak a fájdalommal, hanem nagyon sok megoldhatatlannak tűnő problémával szembesül a társaságban. A társaságban maradó tagok és vezetők – amennyiben mások is részt vettek a társaságban – pedig a társaság napi működésével kapcsolatban ütköznek problémákba. 

Ha ügyvezető volt az elhunyt: Ki fog aláírni, ki fogja képviselni a társaságot? 

Ha tag volt: Mi lesz az üzletrészének a sorsa? Hogyan lehet taggyűlést összehívni? 

Mind – mind nehéz kérdés. Amennyiben a vezető vagy tag előrelátó, akkor még életében tud olyan intézkedéseket tenni, amivel egy esetleges előre nem várt halálesetkor a cég működését biztosítja és megkönnyíti. 

Miért jelent ez problémát? 

A tag vagy vezető halála után hagyatéki eljárás zajlik. A hagyatéki eljárás végén a jogerős hagyatékátadó végzés birtokában lehet csak a tag személyében a jogutódlást átvezetni és az üzletrészek sorsát rendezni. Ez sokszor hosszú hónapokat vagy akár éveket vesz igénybe az ügy bonyolultságától vagy az örökösök megállapodásától illetve vitájától függően.  

Ha egyedüli a tag vagy ügyvezető? 

Különösen nagy problémát jelent, ha a társaságban egyedüli tag vagy egyedüli vezető halálozik el. A vállalkozás napi működését folyamatosan biztosítani kell, a cég képviseletét harmadik személyek, hivatalok, munkavállalók felé el kell látni. Amennyiben a vezető tag is volt, a taggyűlés összehívása is problémás lehet. 

Amennyiben a társaságnak van másik önálló cégjegyzési joggal rendelkező képviselője, ő tudja a napi folyamatos működést biztosítani, illetve ennek hiányában lehet másik ügyvezetőt választani. 

Ha azonban a néhai ügyvezető üzletrésszel is rendelkezett, ez bonyolítja a helyzetet. Ő már nem, az örökösök pedig a hagyatéki eljárás befejezéséig még nem tudják a tulajdonosi jogaikat gyakorolni.  

Milyen lehetőségek vannak a helyzet rendezésére? 

Ennek lehetőségeiről a következő bejegyzésben írunk. 

A blogcikk tájékoztató jelleggel készült, nem minősül egyedi ügyre alkalmazható hivatalos jogi véleménynek vagy jogi állásfoglalásnak. Az ügyvédi iroda a jelen blogcikk egyedi ügyben történő felhasználásáért a jogi felelősségét kizárja.

Kép forrás: pexels.com 

+3670 363 0453

Cím:8900 Zalaegerszeg Jákum Ferenc utca 1/B. 2.em.7.(Agóra üzletház)

 
 

Email kapcsolat@drgaiderne.com

Irodám

8900 Zalaegerszeg Jákum Ferenc utca 1/B. 2.em.7.(Agóra üzletház)

Ügyfélfogadás

Csak előre egyeztetett időpontban

Elérhetőségeim

Tel: +3670 363 0453

Email: Kapcsolat@drgaiderne.com

Ezt a honlapot dr. Gaiderné dr. Gáspár Éva, a Zala Vármegyei Kamarába Ü.10/2007. lajstromszámmal bejegyzett, és 36060375 kamarai azonosító számon nyilvántartott ügyvéd tartja fenn, az ügyvédekre vonatkozó jogszabályok és belső szabályzatok szerint, melyek az ügyféljogokra vonatkozó tájékoztatással együtt a Magyar Ügyvédi Kamara honlapján találhatók. Az ügyvédi honlap tartalmára és megjelenésére vonatkozó rendelkezéseket a Magyar Ügyvédi Kamara (https://mük.hu/ )által megalkotott, az ügyvédi hivatás etikai szabályairól és elvárásairól szóló szabályzat tartalmazza

Scroll to Top