Korábbi blog bejegyzésben már érintettük a végrehajtási jog elévülését.
Paradoxnak tűnik, hogy elévült követelést akar egy hitelező behajtani. Megteheti ezt?
Ha a követelés nem vitatottan elévült, miért hívja és keresi a hitelező az adóst? Van erre lehetősége? Kell fizetni? Egyre többször merül fel az adósokban a kérdés.
AZ ELÉVÜLÉS LÉNYEGE
A hatályos jogszabályok alapján az elévült követelést bírósági eljárásban nem lehet érvényesíteni. Amennyiben tehát elismeri a hitelező az elévülést, vagy ez megállapításra kerül, nem lehet jogi úton, végrehajtási eljárásban behajtani a követelést. Kijelenthetjük, hogy az adós vagyona biztonságban van.
Az elévülés nem zárja ki, hogy az adós akár személyes megkeresés, akár telefonos vagy írásbeli felszólítás hatására teljesítsen, hagyja magát meggyőzni, hogy a fizetéssel jobban jár. Tehát jogi úton nem behajtható az elévült követelés, de más módon a hitelezők megkisérelhetik a behajtást. Az már az adóson múlik, enged-e a pressziónak. Azt is fontos tudni, hogy bár az elévült követelés jogi úton nem érvényesíthető, a hitelező ennek ellenére indíthat peres, vagy végrehajtási eljárást, mivel a bíróság vagy a végrehajtó az elévülést hivatalból nem, csak az adós kifogása alapján veszi figyelembe.
Jó tudni, hogy ha az adós fizet, ez az összeg már örökre a hitelezőnél marad, az elévülés miatt nem követelhető vissza.
Javasoljuk, hogy mielőtt bármilyen fizetési felszólításra fizetne, először tekintse át szakemberrel az ügy iratait, jogos-e követelés, nem évült-e el.
Fotó: canva.com