#adásvételügyvédzalaegerszeg #adásvételiszerződés #zala #zalaegerszeg #rövidhatáridővel #haszonélvezetalapítása #ingatlanadásvétel #zártkertadásvétel #ügyvédzalaegerszeg
HOLTIG TARTÓ VAGY HATÁROZOTT?
Haszonélvezeti jogánál fogva a haszonélvező jogosult a más személy tulajdonában álló dolgot birtokában tartani, használni, hasznosítani, hasznait szedni nem a dolog tulajdonosa. Előfordulhat olyan eset, hogy a tulajdonos ezeket a jogosítványokat csak ideiglenesen, határozott ideig kívánja átengedni a haszonélvezőnek.
Erre is van lehetőség. Ilyenkor a felek határozott időre alapítanak haszonélvezeti jogot. Ebben az időszakban a haszonélvező hasznosíthatja a haszonélvezet tárgyát, pl, adhatja bérbe az ingatlant.
A természetes személyt megillető haszonélvezeti jog tehát fennállhat korlátozott időre, de legfeljebb a jogosult haláláig. Jogi személy javára haszonélvezeti jog korlátozott időre, azonban legfeljebb ötven évre engedhető, a határozatlan időre alapított haszonélvezeti jog ötven évig áll fenn.
JOGOK
Legyen az holtig tartó vagy határozott idejű, a haszonélvezeti jog fennállása alatt a tulajdonos a birtoklás, a használat és a hasznok szedésének jogát annyiban gyakorolhatja, amennyiben a haszonélvező e jogokkal nem él.
A haszonélvező a haszonélvezeti jogot nem ruházhatja át, de a birtoklás, a használat és a hasznok szedése jogának gyakorlását átengedheti harmadik személynek. Ellenérték fejében a haszonélvezeti jog gyakorlását a haszonélvező azonban csak akkor engedheti át, ha a tulajdonos – a dolog használatára, hasznosítására vagy a dolog hasznainak szedésére nem tart igényt.
A haszonélvező jogának gyakorlása során mindig a rendes gazdálkodás szabályai szerint köteles eljárni. A haszonélvező a tulajdonos hozzájárulása nélkül a haszonélvezet tárgyát képező dolog gazdasági rendeltetését csak annyiban változtathatja meg, illetve a dolgot annyiban alakíthatja át vagy változtathatja meg lényegesen, amennyiben a dolog gazdasági rendeltetésének fenntartása vagy eredeti formájában való hagyása a rendes gazdálkodás követelményeivel ellentétes.
A haszonélvezőnek tisztában kell lennie azzal, hogy a tulajdonos jogosult a haszonélvezet gyakorlását ellenőrizni. Ha a haszonélvező a dolgot nem rendeltetésének megfelelő módon használja vagy rongálja, illetve rendeltetését meg nem engedett módon megváltoztatja, továbbá, ha a dolognak a haszonélvezet megszűntével való visszaadását egyébként veszélyezteti, a tulajdonos megfelelő biztosítékot követelhet, ha tiltakozása nem vezetett eredményre. Ha a haszonélvező nem ad megfelelő biztosítékot, a bíróság a tulajdonos kérelmére a haszonélvezeti jog gyakorlását biztosíték adásáig akár fel is függesztheti.
Fotó: canva.com
