Egyre többször halljuk a home office fogalmát, ugyanis egyre több munkavállaló „home officeból” dolgozik. Sok fogalom keveredik, sokan a távmunka jellegű munkavégzést is home officenak hívják.
Tegyük rendbe a fogalmakat! A home office ugyanis nem azonos a távmunka fogalmával.
TÁVMUNKA – RENDSZERES
A munkavállaló által a munkáltató telephelyétől elkülönült helyen (akár otthon, akár egy másik irodában) folytatott munkavégzés akkor minősül távmunkának, ha ezt a munkavállaló rendszeresen végzi számítástechnikai eszközzel és eredményét elektronikusan továbbítja. Ahhoz, hogy a munkavégzést távmunkának nevezzük, tehát szükséges az, hogy a munkavégzés ezen feltételeknek együttesen megfeleljen. A rendszeres munkavégzés jelenthet heti, havi meghatározott napot is.
A távmunka végzéséről mindig meg kell állapodni a munkaszerződésben, tehát egyoldalúan távmunka végzést a munkáltató nem rendelhet el.
HOME OFFICE – EGYEDI
A távmunkához képest a legnagyobb különbség, hogy a home office, az otthoni munkavégzés során csak eseti jelleggel engedélyezi a Munkáltató az otthoni munkavégzést.
A hatályos Munka Törvénykönyve lehetőséget ad arra, hogy a munkáltató a munkavállalót átmenetileg a munkaszerződéstől eltérő munkakörben, munkahelyen vagy más munkáltatónál foglalkoztathatja. Erről munkáltatói utasításban lehet rendelkezni.
Alap esetben a munkaszerződéstől átmenetileg eltérő foglalkoztatás tartama naptári évenként összesen a 44 beosztás szerinti munkanapot vagy 352 órát nem haladhatja meg. Ezt arányosan kell alkalmazni, ha a munkaviszony év közben kezdődött, határozott időre vagy az általánostól eltérő teljes napi vagy részmunkaidőre jött létre.
Amennyiben a munkáltató ennél hosszabb időtartamra kívánja a munkaszerződéstől eltérő munkahelyen (pl. otthon) történő munkavégzést elrendelni, akkor ehhez a munkavállaló hozzájárulása is szükséges.
A munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatás várható tartamáról a munkavállalót tájékoztatni kell.
Forrás:canva.com
