Sokszor szerepel adásvételi, vállalkozási és egyéb szerződésben az ÓVADÉK, ELŐLEG és KÖTBÉR fogalma. Jó, ha tudjuk mit jelentenek, hiszen a kötelezettre nézve komoly felelősséget jelent a fenti kikötések vállalása.
Egy szerződés megerősítését az ún. szerződéses biztosítékok megfelelő alkalmazásával érhetjük el, amelyek akkor jutnak fő szerephez, ha a szerződés megszegésre kerül. A biztosítékoknak kettős szerepe van, megerősítik a kötelezett teljesítési készségét és a teljesítés fedezetét bővítik. Ilyen szerződési biztosíték a kötbér, az előleg és a foglaló.
KÖTBÉR
A legtöbben hallottunk már a kötbér fogalmáról. Kötbér kikötése esetén a kötelezett pénz fizetésre kötelezi magát, ha a szerződésszegés olyan okból következett be, amelyért ő a felelős.
Talán a legismertebb a késedelmi kötbér. A legtöbben akkor találkoznak vele, amikor ingatlan adásvételi szerződés kötésekor az eladó kötbér fizetésére köteles, ha nem adja határidőben az ingatlant birtokba. Hibás teljesítés esetén is kiköthető kötbér, amikor a jogosult a teljesítésen kívül követelheti a hibás teljesítésre megállapított összeget. Meghiúsulási kötbérről beszélünk, ha a kötbért a szolgáltatás nem teljesítésére kötnek ki és akkor válik esedékessé, amikor a teljesítés a kötelezett hibájából meghiúsul.
Ha kötbér, óvadék, kezesség szerepel az általunk aláírt szerződésben fokozottan figyelnünk kell!
Az óvadékról és a kezességről a következő bejegyzésekben írunk.

