EOS FAKTOR, a BÁTOR Zrt., Intrum Zrt., MKK Zrt., Sigma, Titán Faktor, OTP Faktoring …
Ezek talán a legnagyobb magyarországi követeléskezelő cégek. Gyakran nem értik egy hitelintézettől kölcsönt felvevő adósok, miért ezeknek a cégeknek a nevével találkoznak egy felszólításon
vagy végrehajtási eljárás során? Ilyenkor sokan egyből valami csalásra gyanakodnak.
KÖVETELÉS ELADÁS
Ha felmerül a kérdés, hogy eljárhatnak-e a követeléskezelő cégek a hitelező helyett, alapvetően igen a válasz. A hitelező pénzintézetnek ugyanis joga van az adóssal szemben fennálló követelést eladni. Ebben az esetben a követelés jogosultja nem a hitelintézet lesz, hanem a követelés megvásárlója, pl. egy faktorcég.
AMIRE FIGYELNI KELL
A követelés eladásáról az adóst mindig tájékoztatni kell és vele ezt szabályszerűen közölni kötelesek a felek. Gyakori, hogy az adós nem veszi át az értesítést, azonban ez ebben az esetben is közöltnek tekintendő. Ilyen esetben ne lepődjön meg az adós, hogy nem tudott az engedményezésről, a követelés eladásáról.
Azt, hogy a követelés eladás szabályos volt-e és a követelés megvásárlója által az adóstól követelt összeg helyes-e, mindig ellenőrizni kell. A követelés eladása során a fennálló követelés nem lehet magasabb és nem jelenthet nagyobb terhet az adós számára. Ha az eladás szabályszerűen történt, a követeléskezelő céggel célszerű – akár ügyvédi közreműködéssel – a kapcsolatot felvenni egy esetleges megállapodás megkötése céljából. Ugyancsak szükséges ellenőrizni a követelés fennállásának jogalapját, azt, hogy az elévülés lehetősége fennáll-e.
A blogcikk tájékoztató jelleggel készült, nem minősül egyedi ügyre alkalmazható hivatalos jogi véleménynek vagy jogi állásfoglalásnak. Az ügyvédi iroda a jelen blogcikk egyedi ügyben történő felhasználásáért a jogi felelősségét kizárja.
Fotó: canva.com