2025.05.01-től a közös képviselők működése még átláthatóbb lesz.
Ahogy erről korábban is írtam, minden társasház közös képviselőjét a társasházi törzslap megtekintése után azonnal látni fogjuk.
A szabályozás a közös képviselőkre vonatkozik, nem a társasházkezelőkre.
TUDJUK MI A KÜLÖNBSÉG?
A Társasházi törvény határozza meg a közös képviseletre és a társasházkezelésre vonatkozó legfontosabb szabályokat.
A közös képviselő a társasház választott tisztségviselője, a társasház közgyűlése választja meg. Ehhez képest a társasházkezelő nem a társasház szervezetéhez tartozik, hanem a társasház bízza meg a társasházkezelői tevékenység ellátásával.
A közös képviselő a közgyűlés határozata alapján társasház-kezelői tevékenységet is elláthat. Fordítva ez nem lehetséges!
KÉPVISELET
Fontos különbség, hogy a társasházat mindig a közös képviselő képviseli, a társasházkezelő erre nem jogosult, csak amennyiben egyben közös képviselő is.
KÉPZETTSÉG
Szakmai képzettség jelenleg a közös képviselet ellátásához nem szükséges, de a a társasházkezelői tevékenység ellátásához igen. (pl. társasházkezelői, ingatlankezelői, ingatlanközvetítői szakképesítés.)
Lényeges különbség, hogy a hatlakásosnál nagyobb társasház esetében a közös képviselő (intézőbizottság) választása kötelező, míg a társasházkezelő megbízása nem.
Leggyakrabban a közös képviselői és társasházkezelői feladatokat ugyanaz a magánszemély vagy jogi személy látja el. Ez a megoldás a legcélszerűbb a társasház számára is, hiszen a feladatok és a jogkörök szorosan összefonódnak.
