TESTNYELV ÉS GESZTUSOK
A mindennapi kommunikációnk során kiemelkedő szerepe van a verbális kommunikáció mellett a nem-verbális, nonverbális kommunikációnak is. A kommunikációs folyamatban a nem verbális jelek is legalább akkora szerepet töltenek be: Milyen a mimikánk, a tekintetünk, a testtartásunk, hogyan mozgunk, mekkora térközt tartunk.
MEDIÁCIÓBAN
A mediátornak a feleknek nem csak a verbális, hanem a non verbális megnyilvánulásaira is figyelemmel kell lennie. Az egyik fél végig erőltetetten mosolyog, azt kommunikálja, hogy jól van, de közben véresre tördeli a kezét? Vagy éppen egy szomorú történetet mond el, de közben mosolyog? A jó mediátor ezt észreveszi és a mediáció későbbi szakaszában felhasználja ezt a felismerést.
A mediátornak tehát ahhoz, hogy a konfliktus forrását és így a megoldási lehetőségeket megismerje, felmérje, a verbális, nem verbális nyelvre és az érzelmekre is ugyanolyan figyelemmel kell lennie. Nem kell ehhez pszihológusnak lennie, csak empátiával és figyelemmel kell fordulnia a mediációban részt vevő felek felé.
A mediátor így könnyebben eléri egyik célját, a konfliktus igazi okának a kiderítését, mely a megegyezés előszobája.
Kép: canva.com