A szabadság naptári évenként jár, mivel a munkavállaló részére, ha munkaviszonya év közben kezdődött vagy szűnt meg – az apasági szabadságot és a szülői szabadságot kivéve – a szabadság arányos része jár.
A szabadság arányosításakor az alap-és pótszabadságokat össze kell adni és ezt követően kell arányosítani a szabadságot, nem külön az alapszabadságot és a pótszabadságot kell arányosítani.
Ha a munkavállaló a korábbi munkahelyén nem vette igénybe a neki járó apasági vagy szülői szabadságot, a teljes szabadság jár neki új munkaviszonyában.
Mi a helyzet, ha a munkavállaló úgy kerül másik munkahelyre, hogy a korábbi helyén már igénybe vette a neki járó szabadság egy részé? A hatályos szabályozás szerint az apasági és szülői szabadság esetén a szabadságot nem kell arányosítani, az új munkaviszonyban is a teljes szabadság megilleti a dolgozót, függetlenül a már igénybe vett napok számától. minden munkaviszonyban önállóan, a teljes tartamú apasági, illetve szülői szabadság megilleti a munkavállalót.
Betegszabadság
A munkavállalónak a betegség miatti keresőképtelenség tartamára naptári évenként tizenöt munkanap betegszabadság jár. A betegszabadságot kizárólag évközben kezdődő munkaviszony esetén kell arányosítani .
Kép: canva.com