ÖKOLÓGIAI GAZDÁLKODÓKÉNT NAGYOT LEHET UGRANI! 

ÖKOLÓGAI GAZDÁLKODÓ ELŐVÁSÁRLÁSI JOGA 

 
A termőföldek tulajdonjogáért vívott harc miatt sokan próbálnak ökológiai gazdálkodásra hivatkozva más elővásárlásra jogosultakat megelőzni. 

MI IS AZ ÖKOLÓGIAI GAZDÁLKODÁS? 

Az ökológiai gazdálkodás, vagy más néven bio- vagy organikus gazdálkodás az agrár és élelmiszertermelő tevékenységek leginkább környezetbarát változata. Az ökológiai gazdálkodás során értékesebb beltartalmú, kisebb környezetterhelésű növényi és állati élelmiszereket, termékeket állítanak elő, ezek hosszú távon is fenntartható módon képesek ellátni szükségleteinket, anékül, hogy a talajt, a vizeket és összeségben a természeti környezetet, a bolygót jobban megterhelnénk, mint amennyire az önmagától regenerálódni képes. Az ökológiai gazdálkodás feltételeit hazai és uniós jogszabályok rögzítik. 

HOL ÁLL AZ ÖKOLÓGIAI GAZDÁLKODÓ AZ ELŐVÁSÁRLÁSI SORRENDBEN? 

A Földforgalmi tv. alapján a Magyar Államot és a földet használó földművest követően több priviligzált csoport élhet elővásárlási joggal. Az állattartók, földrajzi árujelzéssel, eredetmegjelöléssel ellátott termék előállítói és vetőmag előállításához szükséges területet vásárlók mellett azok is, akiknek a vásárlással a célja ökológiai gazdálkodás folytatása.   

AZ ÖKOLÓGIAI GAZDÁLKODÓ ELŐVÁSÁRLÁSI JOGA

Elővásárlási joggal élhet a fenti sorrendben szántó, kert, szőlő, gyümölcsös művelési ágban nyilvántartott föld eladása esetén az a földműves, akinek az életvitelszerű lakáshasználata helye vagy a mezőgazdasági üzemközpontja legalább 3 éve olyan településen van, amelynek közigazgatási határa az adásvétel tárgyát képező föld fekvése szerinti település közigazgatási határától közúton vagy közforgalom elől el nem zárt magánúton legfeljebb 20 km távolságra van, és aki számára a tulajdonszerzés célja földrajzi árujelzéssel, továbbá eredetmegjelöléssel ellátott termék előállítása és feldolgozása, vagy ökológiai gazdálkodás folytatása. 

Ők tehát  a helyben lakó szomszédokat és a helyben lakókat  megelőzik az elővásárlási sorrendben. 

MIK A FELTÉTELEK? 

Az ökológiai gazdálkodás folytatására nem elég hivatkozni, azt igazolni is kell. 

Így azt, hogy az elővásárlásra jogosult termelőként saját maga vagy a legalább 25%-ban tulajdonában, vagy a közeli hozzátartozójának legalább 25%-ban tulajdonában álló mezőgazdasági termelőszervezet az ökológiai termelésre utaló kifejezés használatára jogosító ökológiai gazdálkodói tanúsítvánnyal rendelkezik. Elfogadó nyilatkozat akkor vehető figyelembe, ha az elővásárlási joggal érintett földön nem áll fenn az adás-vételi szerződés megkötését követő legalább három évre  földhasználati jogviszony. 

MIRŐL KELL NYILATKOZNI? 

 
Az ökológiai gazdálkodási célú elővásárlási jog gyakorlása során az elővásárlási jog jogosultjának az adás-vételi szerződésben vagy az elfogadó nyilatkozatban a jogutódra is kiterjedő hatállyal kötelezettséget kell vállalni arra, hogy az elővásárlási joggal érintett föld teljes területét az azon fennálló földhasználati jogviszonynak a nyilatkozat megtételének napján hatályos időtartamát követően, de legfeljebb a tulajdonjog megszerzésétől számított 3 éven belül birtokba veszi. Vállalnia kell továbbá, hogy  a birtokba lépéstől számított tíz évig – ideértve az átállási időszakot is – az elővásárlási joggal érintett föld teljes területén ökológiai gazdálkodást fog folytatni. 

A KÖTELEZETTSÉGEK NEM ÉRNEK VÉGET… 

Azon személynek, aki a föld tulajdonjogának megszerzése során elővásárlási jogát a  ökológiai gazdálkodási célú földvásárlásra alapította, a föld birtokba vételét követő 30 napon belül a mezőgazdasági igazgatási szervnél igazolnia kell, hogy a teljes terület vonatkozásában az ökológiai gazdálkodásra átállást megkezdte, továbbá az átállási idő lejárta után igazolnia kell, hogy a teljes terület vonatkozásában az ökológiai termelésre utaló kifejezés használatára jogosító termelői ökológiai gazdálkodói tanúsítvánnyal rendelkezik. 

A  feltételek fennállását a mezőgazdasági igazgatási szerv szigorúan vizsgálja.  

 A blogcikk tájékoztató jelleggel készült, nem minősül egyedi ügyre alkalmazható hivatalos jogi véleménynek vagy jogi állásfoglalásnak. Az ügyvédi iroda a jelen blogcikk egyedi ügyben történő felhasználásáért a jogi felelősségét kizárja.

A kép forrása: pixabay.com 

+3670 363 0453

Cím:8900 Zalaegerszeg Jákum Ferenc utca 1/B. 2.em.7.(Agóra üzletház)

 
 

Email kapcsolat@drgaiderne.com

Irodám

8900 Zalaegerszeg Jákum Ferenc utca 1/B. 2.em.7.(Agóra üzletház)

Ügyfélfogadás

Csak előre egyeztetett időpontban

Elérhetőségeim

Tel: +3670 363 0453

Email: Kapcsolat@drgaiderne.com

Ezt a honlapot dr. Gaiderné dr. Gáspár Éva, a Zala Vármegyei Kamarába Ü.10/2007. lajstromszámmal bejegyzett, és 36060375 kamarai azonosító számon nyilvántartott ügyvéd tartja fenn, az ügyvédekre vonatkozó jogszabályok és belső szabályzatok szerint, melyek az ügyféljogokra vonatkozó tájékoztatással együtt a Magyar Ügyvédi Kamara honlapján találhatók. Az ügyvédi honlap tartalmára és megjelenésére vonatkozó rendelkezéseket a Magyar Ügyvédi Kamara (https://mük.hu/ )által megalkotott, az ügyvédi hivatás etikai szabályairól és elvárásairól szóló szabályzat tartalmazza

Scroll to Top