I #ügyvéd#ügyvédzalaegerszeg #ügyvédzala #munkajogzalaegerszeg
Amikor a blogot írom, szeptember végét írjuk. Sokan nyáron kivették a fizetett szabadságuk nagy részét, így év végén “spórolnak” vele.
De mit tegyen az, akinek sürgősen szüksége van szabadságra év végén, ám elfogyott az adott évre járó fizetett szabadsága?
ALAPJOG
Az éves fizetett szabadság a munkavállalóknak jár, az alapszabadság mértéke pedig húsz munkanap. Ezen felül különböző élethelyzetek alapján további pótszabadságok is járhatnak. A szabadság kiadását a Munka Törvénykönyve szabályozza, azt az esedékességének évében kell kiadni, azaz egy naptári évre illeti meg a munkavállalót.
A munkáltató köteles a munkavállalót legalább 15 nappal előre értesíteni, ha ki akarja adni a szabadságot, ettől a szabálytól csak a munkavállaló beleegyezésével lehet eltérni. Ugyanez igaz a munkavállalóra, ha meghatározott időpontban szeretne szabadságot kivenni. Neki is 15 nappal megelőzően szólnia kell.
KÜLÖNÖS MÉLTÁNYLÁST ÉRDEMLŐ SZEMÉLYI OK
Ha elfogy a szabadság, de nem várt körülmény merül fel a munkavállaló oldalán – haláleset, betegség, stb. – akkor szabadság nélkül is mentesül a munkavégzési kötelezettség alól. Ilyen ok például keresőképtelenség, vagy egyébként munkaköre ellátására egészségi okból való alkalmatlanság, a kötelező orvosi vizsgálat, hozzátartozó halála, bíróság vagy hatóság felhívására történő megjelenés például tanúkihallgatáson. Speciális eset a különös méltánylást érdemlő személyi, családi vagy elháríthatatlan ok, például ha munkavállaló gyermekét baleset éri és kórházba kerül.
Milyen további lehetőség van, ha elfogy a munkavállaló éves fizetett szabadsága? Ezekről a következő blogbejegyzésben olvashatnak.
A blogcikk tájékoztató jelleggel készült, nem minősül egyedi ügyre alkalmazható hivatalos jogi véleménynek vagy jogi állásfoglalásnak. Az ügyvédi iroda a jelen blogcikk egyedi ügyben történő felhasználásáért a jogi felelősségét kizárja.