VÉGREHAJTÓ-VÉGRENDELETI VÉGREHAJTÓ? UGYANAZ? 

A végrehajtó szóról a legtöbbször az a végrehajtó jut eszünkbe, aki az adós vagyontárgyait a végrehajtási eljárás keretében árverésen értékesíti, illetve egyéb végrehajtási cselekményeket végez.  Ő az ún. “önálló bírósági végrehajtó”, akit a köznyelvben “végrehajtónak” hívunk. 

A végrendeleti végrehajtó is ugyanilyen végrehajtó? Vagy csak névhasonlóság áll fenn? 

A VÉGRENDELETI VÉGREHAJTÓ  

Az örökhagyó a végakaratának végrehajtására végrendeletében ún. “végrendeleti végrehajtót” jelölhet ki. Végrendeleti végrehajtó nem csak magánszemély lehet, hanem jogi személy is és akár egyszerre több végrendeleti végrehajtó is kijelölhető, akik az örökhagyó végrendelkezését hajtják végre.  

AZ ÖNÁLLÓ BÍRÓSÁGI VÉGREHAJTÓ  

Az önálló bírósági végrehajtó bírósági végrehajtás útján működik közre a bíróságok és a jogvitát eldöntő más szervek határozatainak továbbá egyes okiratokon alapuló követelések végrehajtásában. 

A végrendeleti végrehajtó és a bírósági végrehajtó tehát nem egy ugyanaz a személy.  

MI SZABÁLYOZZA?   

A bírósági végrehajtás szabályait a Végrehajtási törvény, a végrendeleti végrehajtóra vonatkozó szabályokat a Hagyatéki eljárásról szóló törvény.tartalmazza. 

A végrendeleti végrehajtónak az örökhagyó megbízásának elfogadásához szükséges az is, hogy végrendeleti végrehajtónak megnevezett személy a megbízatást elfogadja és erről nyilatkozik A végrendeleti végrehajtó jogait és kötelezettségeit az örökhagyó határozza meg. 

A végrendelet végrehajtó feladatairól hallunk kevesebbet, Az egyik legfontosabb feladata, hogy köteles a végintézkedés rendelkezéseinek foganatosítását követelni az örököstől, ill. a hagyományostól.  A végrendeleti végrehajtó jogosult és köteles a hagyaték leltározását elősegíteni és az illetékes hatóságok előtt eljárni. Arra is jogosult, hogy a hagyatéki vagyon terhére a hagyatéki hitelezőket (tehát akiknek az örökhagyó tartozott) kielégítse és párhuzamosan az örökhagyó követeléseit a hagyaték javára érvényesítse. A végrendeleti végrehajtó jogosult az örökhagyó gazdasági társaságban  fennálló és a hagyaték megnyíltával az örökösre átszálló tagsági jogait gyakorolni a hagyaték átadásáig. Ez kiemelkedően fontos lehet, hiszen a hagyatéki eljárás jogerős befejezéséig – ami jó pár hónap lehet – a cégek működésképtelenné válhatnak a tag, ügyvezető halálával. 

A blogcikk tájékoztató jelleggel készült, nem minősül egyedi ügyre alkalmazható hivatalos jogi véleménynek vagy jogi állásfoglalásnak. Az ügyvédi iroda a jelen blogcikk egyedi ügyben történő felhasználásáért a jogi felelősségét kizárja.    Kép forrás: canva.com

+3670 363 0453

Cím:8900 Zalaegerszeg Jákum Ferenc utca 1/B. 2.em.7.(Agóra üzletház)

 
 

Email kapcsolat@drgaiderne.com

Irodám

8900 Zalaegerszeg Jákum Ferenc utca 1/B. 2.em.7.(Agóra üzletház)

Ügyfélfogadás

Csak előre egyeztetett időpontban

Elérhetőségeim

Tel: +3670 363 0453

Email: Kapcsolat@drgaiderne.com

Ezt a honlapot dr. Gaiderné dr. Gáspár Éva, a Zala Vármegyei Kamarába Ü.10/2007. lajstromszámmal bejegyzett, és 36060375 kamarai azonosító számon nyilvántartott ügyvéd tartja fenn, az ügyvédekre vonatkozó jogszabályok és belső szabályzatok szerint, melyek az ügyféljogokra vonatkozó tájékoztatással együtt a Magyar Ügyvédi Kamara honlapján találhatók. Az ügyvédi honlap tartalmára és megjelenésére vonatkozó rendelkezéseket a Magyar Ügyvédi Kamara (https://mük.hu/ )által megalkotott, az ügyvédi hivatás etikai szabályairól és elvárásairól szóló szabályzat tartalmazza

Scroll to Top