Gyakran előfordul, hogy gyermek részére vesznek ingatlant, ingóságot, vagy akár üzletrészt egy gazdasági társaságban, vagy ajándékba kap nagy értékű tárgyat a gyermek. A legkülönbözőbb indokok motiválhatják a rokonokat, hogy ne az ő nevükön legyen a vagyontárgy, jobb, ha nekik pl. csak haszonélvezeti joguk van rajta. Mindez azonban kötöttségekkel is jár.
Így például, ha a kiskorú nevén levő vagyonelemet, el szeretnék adni, bonyodalmasabb az eljárás. Könnyen érvénytelen lehet a jogügylet, így mind az eladónak mind a vevőnek körültekintően kell eljárnia.
A BŰVÖS „14”
A Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (a továbbiakban: Ptk.) megkülönbözteti a 14.éven aluli és 14. életévét betöltött kiskorút.
14. alatt cselekvőképtelennek minősül a kiskorú, ebben az esetben a törvényes képviselő jár el helyette, -14 éves kor felett korlátozottan cselekvőképes a kiskorú, a törvényes képviselő hozzájárulása kell az ügyletekhez, azonban bizonyos esetekben maga is eljárhat, amennyiben az ügylet, szerződés nem jár számára hátránnyal. Mindezt részletesen a Ptk.szabályozza.
Meghatározott érték felett nem elég a törvényes képviselő közreműködése, hanem a gyámhatóság hozzájárulását is be kell szerezni.
ÖSSZEGHATÁR
Minden esetben szükséges a gyámhivatal jóváhagyását beszerezni, ha a törvényes képviselő rendelkezésével érintett vagyon értéke meghaladja az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének tízszeresét. Ez jelenleg 285.000 Ft-ot jelent. Amennyiben ezt az összeget meghaladó vagyonelemet, legyen az motor, üzletrész stb – szeretne a kiskorú eladni, minden esetben szükséges a gyámhatóság hozzájárulását kérni. Erre mind az eladói, mind a vevői oldal legyen figyelemmel, mivel ennek hiányában érvénytelen az ügylet!
Fotó: canva.com